Siirry pääsisältöön

Neuvolassa rv 34+5

Heräsin aamulla epämääräinen maitoläntti paidassa ja kävin puntarilla. Lukemat oli ihan järkyttävät ja ajattelin, että nyt tulee kyllä neuvolatädiltä huutia. Söin sitten aamupalaa ja lähdin köpöttelemään kohti neuvolaa.

Neuvolatäti kysyi heti ensimmäiseksi onko ok, jos harjoittelija on mukana tällä käynnillä. Mulle se sopi hyvin.

verenpaine 115/75
paino +350g/vko
sf-mitta 30 (alakäyrällä mennään)
lapsiveden määrä normaali
raivotarjonta
sykkeet 150-160
pissa puhdas
ei turvotusta

Kaikki siis hyvin :) Vauva oli (luojan kiitos) kääntynyt pää alaspäin. Kuulemma pää ei ollut vielä kovin alhaalla mikä on normaalia näillä viikoilla. Siinä neuvolatädin tunnustellessa masua päätti poika monottaa häntä ihan huolella... Mun selkä ei vaan oikein kestä tuota tutkimuspöydällä makoilua. Oli tosi vaikea kävellä kotiin kun sekä neuvolatäti että tuo harjoittelija halusi mahaa tunnustella ja jouduin makoilemaan aika kauan.

Ensi viikolla on vika neuvolalääkäri ja sen jälkeen neuvolakäynnit alkaakin viikon välein. Sain kinuttua itselleni ajan sille toiselle neuvolalääkärille, koska tämä täti millä oon tähän asti käynyt on.. noh aika outo!

Eilen mulla kutisi maha tosi paljon ja olin yön aikana raapinut sen verille. Neuvolatäti sanoi, että jos kutina jatkuu hän kirjoittaa lähetteen labroihin.

Kuulemma tuo painonnousu on ollut esimerkillisen maltillista. En sitten viitsinyt mainita, että se kotipuntari näytti kyllä melkein kilon enemmän puoli tuntia sitten ;) Tästä piristyneenä kurvasin cittarin, söin kahvilassa kanapatongin ja ostin Pappagallon lakujätskiä, Fazerin marjapiirakkaa, kaikkia ihania tuoremehuja ja hedelmiä. Eilenkin meni iltapalaksi 1 suklaamuffinssi, suklaavanukas ja vähän pätkistä... Suklaa ei aiheuta mulla närästystä, joten nää oli vähän niinkun lääkkeitä :)

Mun arkipäivien kauppareissujen kohokohta on muuten toi cittarin kahvila! Kahvi ja päivän pulla eurolla tai sitten kahvi ja patonki 2 eurolla. Että siellä mä sitten kahvittelen viikoittain kaikkien niiden eläkeläisten keskellä...

Kommentit

  1. Harmi että meillä taitaa olla eri lähicittari, noilla hinnoilla olisin mieluusti liittynyt seuraan ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Höh, mä oon luullut että noi samat hinnat on kaikissa cittareissa:) Täällä kaivattais kyllä jotain vertaistukea näihin tylsiks käyviin äippälomapäiviin..

      Poista
  2. Hih, mulla oli kans eilen cittarilounas, tosin otin sen mukaani ja söin metsäparkkiksella yksinäni. Oli hyvää sielläkin. :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Okei, mun pitää varmaan tutustua myös ton cittarin lounastarjontaan :)

      Poista

Lähetä kommentti

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Me&i-arvonta!

Kaikkien teidän ihanien lukijoiden kunniaksi päätin järjestää arvonnan. Palkintona on Me&i cuddly bears body koossa 86/92cm. Menee värien puolesta niin tytölle kun pojallekin :) Kaikki lukijoiksi liittyneet ovat mukana yhdellä arvalla kommentoimalla tätä postausta. Kaksi arpaa saat jos linkität arvonnan omaan blogiisi. Osallistua voi sunnuntaihin 13.1 klo 20 asti.

Arvonta!

Teitä kirjautuneita lukijoita on jo yli sata, ihan huikeeta! Joten sen kunniaksi järjestän arvonnan. Voittajalle on luvassa lahjakortti Tikkunekun verkkokauppaan http://www.tikkunekku.fi/  . Olet mukana arvonnassa kommentoimalla tätä postausta. Toisen arvan saat, jos mainostat arvontaa blogissasi. Osallistua voi 9.1.2014 asti ja onnettarena toimii tämä neiti: Onnea arvontaan!

Vihdoin!

Simon pikkusisko syntyi 12.7 klo 8:30. Mitat 50cm ja 3560g. Me molemmat voimme hyvin ja toivottavasti päästäisiin jo tänään kotiin. Synnytys meni ihan hyvin, tosin ponnistusvaihe oli kamala avosuisen tarjonnan vuoksi. Kirjottelen tarkempaa kertomusta kunhan kotiudumme.